Virus kočičí leukémie


FeLV– virus kočičí leukémie

virus kočičí leukémie

Infekce virem kočičí leukemie je na naší klinice v poslední době jedno z nejčastěji diagnostikovaných – smrtelných a nevyléčitelných virových onemocnění u koček. Tento virus ze skupiny virů patřící do čeledi Retrovirů napadá imunitní systém kočky a projevuje se celou řadou klinických příznaků od těžkého oslabení imunitního systému až po tvorbu nádorů.

Otázky a odpovědi veterináře

Jak se může kočka nakazit?

Protože virus není schopen v prostředí příliš dlouho přežívat, k nakažení kočky je nutný přímý kontakt s vironosičem (nakaženou kočkou). Virus je vylučovám slinami, močí a trusem. Nejčastěji dochází k infekci koček chovaných ve skupině vzájemným olizováním, příjmem krmiva a vody ze společných misek, při hrách či soubojích. Rovněž je možný přenos během pohlavního styku, nakažení kotěte matkou během jeho vývoje v děloze, během porodu a kojení. Nejvíce ohroženou skupinou koček jsou kočky chované ve velkých skupinách, v útulcích, nalezenci a mladé kočky a koťata.

Jak se onemocnění FeLV projevuje?

Průběh infekce virem kočičí leukémie závisí především na věku nakažené kočky. Pokud se nakazí novorozená koťata, téměř ve 100% případů dochází k jejich úhynu. Pokud se nakazí koťata starší šesti měsíců, asi 30% z nich umírá po infekci při rozvoji klinických příznaků. Zbytek infikovaných koček je schopno si díky vyzrálosti imunitního systému s infekcí „dočasně“ poradit. Tyto kočky jsou pak schopny i několik let žít bez klinických příznaků onemocnění. Mohou ale být nebezpečné pro ostatní kočky ve svém okolí, protože tento virus vylučují a jsou tak zdrojem nákazy.

V naprosté většině případů se toto virové onemocnění projevuje celkovým vážným oslabením imunitního systému zvířete. Dochází k napadání bílých krvinek, kdy se netvoří potřebné množství k obraně organismu a dochází ke změně jejich funkcí (tvorba protilátek apod.). Z počátku se onemocnění projevuje nechutenstvím, hubnutím, apatií a přechodnými horečkami. Při rozvoji imunosuprese dochází k anémii, rozvoji bakteriálních infekcí, onemocnění dýchacích cest (rhinitidy, potíže s dýcháním), postižení trávícího traktu (nechutenství, zvracení, průjmy), onemocnění v dutině ústní, zvětšení mízních uzlin, postižení jater a mnoho dalších…

Asi 20% případů onemocnění virem kočičí leukémie se projevuje tvorbou nádorů – lymfomů. Jedná se o tumory tkáně imunitního systému. Proto se tyto nádory nejčastěji vyskytují v oblasti hrudníku (thymus), v břiše (slezina), v imunitním systému trávícího traktu (žaludek, střevo), v mízních uzlinách.

Pouze asi u 5-ti% koček dochází k rozvoji obrazu onemocnění leukémie.

Jak se toto onemocnění diagnostikuje?

Na trhu jsou velmi dobře dostupné rychlé diagnostické testy, které lze provést přímo v naší ordinaci. Vyšetření se provádí z krve a samotný test trvá 10 minut. Téměř okamžitě se tak dozvíte, zda je Vaše kočka pozitivní či nikoliv. Test detekuje přítomnost viru, nebo jeho součásti (antigen) v krvi zvířete, nikoliv protilátky. Test se proto může provádět u již vakcinovaných koček, aniž by dával falešně pozitivní výsledky.

Pozitivní test na FeLV

Laboratorní vyšetření na zjištění tohoto onemocnění provádíme přímo v ambulanci z odebrané krve. Po krátkém zpracování vzorku je test vyhodnocen.

Lze toto onemocnění léčit?

Toto onemocnění je nevyléčitelné. Kočka s tímto onemocněním může žít do rozvoje klinických příznaků, za dodržování určitých pravidel. Je důležité ji izolovat od ostatních koček, zabránit volnému pohybu kočky, tj.chovat ji pouze v bytě a nepouštět ven, pravidelně dodržovat preventní opatření (odčervování, očkování proti ostatním virovým onemocněním), omezit stresové faktory. Každý veterinární zákrok nebo ošetření musí být prováděno s vědomím, že pacient je FeLV pozitivní a tomu přizpůsobit způsob ošetření a vhodný výběr léků. Je důležité říci, že toto onemocnění je přenosné pouze na ostatní kočky. V žádném případě nehrozí riziko přenosu onemocnění na ostatní zvířata (psi, hlodavci) a už vůbec ne na člověka.

Jak se proti tomuto onemocnění lze bránit?

Jediným účiným způsobem ochrany je vakcinace. Vzhledem k tomu, že vakcína nebrání rozvoji onemocnění již u infikované kočky, je nutné každou kočku před vakcinací proti tomuto onemocnění otestovat!!! Vakcinaci lze provádět u zdravých koťat od věku 8-mi týdnů s revakcinací za 3 týdny a každoročním přeočkováním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>