Nemoci spojivky a třetího víčka


Everze 3. víčka

Tohle onemocnění je spojeno zejména s velkými plemeny psů. Dochází při něm k vyvrácení a stočení 3. víčka směrem k bulbu. 3. víčko je lokalizováno ve vnitřním koutku oka. Everze vzniká deformací chrupavky 3. víčka, vyvíjí se během 1. roku života psa. Vada je pro majitele snadno zaměnitelná s výhřezem slzné žlázy 3. víčka, která je také ve vnitřním koutku oka. Deformita způsobuje lokální dráždění, tím chronický zánět spojivky a s tím spojený výtok z oka a zarudnutí spojivky.

Léčba tohohle problému se provádí pouze chirurgicky, kdy se vytne část deformované spojivky 3. víčka, tím dojde ke korekci chrupavky a tvar 3. víčka se za několik dní upraví.

Výhřez žlázy 3. víčka

U vnitřního očního koutku je patrný oválný útvar červené barvy, proto je tenhle stav nazýván také jako ,,třešňové oko”. Žláza 3. víčka se posune z hloubky očnice k okraji 3. víčka. Nejčastěji se vyskytuje u mladých rostoucích psů predisponovaných plemen jako jsou cane corso, buldok, buldoček, boxer…

Vyhřezlá žláza je chronicky drážděna a dochází k jejímu zvětšení a zánětu. K výhřezu dochází díky nedostatečné stabilizaci žlázy v pojivové tkáňi nebo nádorovým či cystickým změnám na žláze.

Terapie spočívá v chirurgickém řešení, kdy se žláza 3. víčka všije zpět do očnice. Jelikož se tahle žláza podílí na produkci slz z 30-50% není doporučeno její totální odstranění. Snížená produkce slz totiž může vést k syndromu suchého oka.

Cizí těleso v oku

Zvířata jsou na kliniku často dovedna s různými očními lézemi, které jsou způsobeny cizím tělesem. Ne vždy je jednoduché cizí těleso v oku najít. Často bývá lokalizace pod třetím víčkem. Projevy cizího tělesa v oku jsou různé. Od zánětu spojivky, zvýšeného slzotoku až po hnisavé výtoky a ulcerace na rohovce. Základem léčby je cizí těleso odstranit a dle rozsahu poškození zahájit lokální nebo celkovou terapii.

Zánět spojivky

Zánět spojivky (conjunctivitis) je dost časté onemocnění, se kterým se u nás na klinice mezi oftalmologickými pacienty setkáváme. Konjunktivitida se dá dělit rozdělit z hlediska příčin vzniku následovně. Primárně může být způsobena chemickými vlivy (dráždivé roztoky, zásady, kyseliny…), mechanickými vlivy při entropiu víčka, kdy je spojivka obnažena a je přímo vystavena vlivům prostředí, při trichiáze a v mnohých případech zánět spojivky způsobí cizí těleso ve spojivkovém vaku, které není na první pohled zřetelné. Další a významnou primární etiologií jsou konjunktivitidy infekční, zapříčiněné bakteriemi, viry nebo parazity. Sekundárně mohou konjunktivitidy vzniknout přestupem zánětu z okolních tkání na spojivku.

Neměli bychom také opomenout, že zánět spojivky může být současným projevem celkového onemocnění organismu (zánět horních cest dýchacích…).

Projevy mohou být od zarudnutí, otoku spojivky, přivřeného oka, serózního výtoku až po ztluštění spojivky, tvorby uzlíčků na spojivce, výtok hnisavého výpotku. Příznaky mohou být na jednom nebo obou očích. Pokud je zánět unilaterálně máme spíše podezření na cizí těleso nebo poranění.

Při současném zánětu spojivky a rohovky hovoříme o keratokonjunktivitidě, kdy se u psů velmi často vyskytuje keratokonjunctivitis sicca ,,syndrom suchého oka” při poruše slzného aparátu a deficitu slzného filmu.