Kastrace feny


Kastrace feny

Úryvek z knihy ” Co všechno se může zvěrolékaři stát ” světoznámého kolegy a autora několika knih z veterinárního prostředí Davida Granta.: ” Odstranění dělohy a vaječníků u vážně nemocného psa je velmi riskantní operace a čas od času se bohužel stane, že při ní ztratíme pacienta, což je vždy velmi smutné. Předcházet tomuto onemocnění je daleko jednodušší než léčit nemocné zvíře, proto byste měli, pokud neplánujete štěňátka, dát svou fenku, případně i psa, vykastrovat. Totéž se týká koček. Zákrok se provádí zhruba od šesti měsíců. Pokud je zvíře v dobré kondici, zdravé a mladé, operace představuje minimální riziko a pro každého veterináře je to rutinní záležitost.”

kastrace feny

Kastrace přináší velké výhody jak pro zvíře, tak pro jeho majitele:

  • fenka nebude už nikdy hárat, takže odpadnou problémy s odháněním nežádoucích ctitelů.
  • ušetříte si starosti s nechtěnými štěňaty nebo koťaty
  • onemocnění dělohy jako je pyometra, se nemůže vyskytnout a operace zároveň chrání před vznikem rakoviny mléčné žlázy u starších fen.
  • vykastrované fenky jsou většinou hodnější, přítulnější a poslušnější, nežli tomu bylo před zákrokem

Zde se liším od některých názorů se kterými jsem se setkal na stránkách chovatelských klubů, kde jsou občas zmiňovány opačné zkušenosti. Lze snad v této souvislosti konstatovat, že vyjimka potvrzuje pravidlo. Z negativních vlivů je častější větší sklon k přibývání na hmotnosti, což lze výrazně ovlivnit rozumnými dávkami krmiva a volbou kvalitní a vhodné značky. Dále v malém procentu případů inkontinencí /pomočováním/. S tímto negativním důsledkem se setkáváme pouze vyjimečně a případy, které jsme řešily, pozitivně reagovaly na terapii. Pro úplnost je třeba zmínit jev, kdy se po kastraci ve velmi mizivém procentu fen zhorší kvalita srsti. Srst fenky má charakter tzv. štěněčí srsti, čili takovou jako mají štěňata před vylínáním v prvních měsících života. Za svou praxi jsem se s tímto hormonálně podmíněným jevem setkal snad třikrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>